top of page
Onko blog: Blog2

Radioligandna terapija - dr. Kust za Jutarnji list

  • Writer: davorkust
    davorkust
  • 15. svi
  • 3 min čitanja

Updated: prije 3 dana


Naš onkolog dr. Kust piše za Jutarnji list i Živim.hr o novom ciljanom pristupu u borbi protiv raka. Članak donosimo u cijelosti, a originalni možete pročitati na linku.


Radioligandna terapija: precizno oružje u borbi protiv raka


U svijetu onkologije neprestano se traže načini kako povećati učinkovitost liječenja, a istovremeno smanjiti nuspojave i očuvati kvalitetu života pacijenata. Jedan od novijih i najperspektivnijih pristupa u tom smjeru je radioligandna terapija (RLT) – oblik ciljanog liječenja koji koristi radioaktivne molekule kako bi se precizno usmjerio udarac na tumorske stanice, a zaobišlo zdravo tkivo. Iako ovaj pojam još nije široko poznat u Hrvatskoj, broj pacijenata koji primaju ovu terapiju stalno raste, a njezini rezultati ulijevaju nadu u liječenje i onih oblika raka koji su dosad bili izrazito otporni na standardne metode.

 

Što je radioligandna terapija?


Radioligandna terapija (engl. Radioligand Therapy) predstavlja spoj nuklearne medicine i molekularne onkologije. Temelji se na ideji da se radioaktivni spoj - izotop (npr. lutecij-177 ili aktinij-225) veže na tzv. ligand – malu molekulu koja ima sposobnost da prepozna i veže se za specifična vezna mjesta – receptore na površini tumorskih stanica. Nakon što se takav kompleks (radioaktivni ligand) intravenski unese u tijelo, on ciljano putuje do mjesta gdje se nalaze tumorske stanice i tamo ispušta lokalizirano zračenje, čime razara maligno tkivo.

Za razliku od klasične kemoterapije, koja djeluje sustavno i često izaziva ozbiljne nuspojave, RLT djeluje precizno, lokalizirano i selektivno, čime se značajno smanjuju oštećenja zdravih stanica.


Kako točno djeluje?


Da bi RLT bila moguća, tumor mora izražavati određeni receptor koji se može "prepoznati". Najpoznatiji primjeri su:

  • Somatostatinski receptori – izraženi kod neuroendokrinih tumora (NET)

  • PSMA (prostate-specific membrane antigen) – kod raka prostate

Ligand (najčešće peptid ili antitijelo) je molekula koja se specifično veže za taj receptor. Kad se ligand označi radioaktivnim izotopom, dobiva se lijek – radiofarmak, koji se putem krvotoka prenosi do tumora. Ondje se veže za receptor, a zračenje (najčešće beta ili alfa čestice) oštećuje DNA tumorske stanice i dovodi do njezine smrti (Slika 1).

 

radioligandna terapija
Slika 1. Mehanizam djelovanja radioligandne terapije.

U kojim slučajevima se koristi?


Trenutno su najčešće u primjeni:

1. Neuroendokrini tumori (NET)

  • Terapija: Lutecij-177 DOTATATE (komercijalno poznat kao Lutathera®)

  • Indikacija: metastatski NET s izraženim somatostatinskim receptorima

  • Odobrena od strane EMA i FDA

  • Studija NETTER-1 pokazala je značajno povećanje vremena do progresije u odnosu na standardnu terapiju (medijan 28,4 vs 8,5 mjeseci)

2. Karcinom prostate

  • Terapija: Lutecij-177 PSMA-617 (komercijalno: Pluvicto®)

  • Indikacija: metastatski, kasni stadij bolesti, refrakteran na hormonsku terapiju

  • Odobren u EU 2022.

  • Ključna studija VISION pokazala je značajno produljenje preživljenja: ukupno preživljenje je bilo 15,3 vs 11,3 mjeseci u korist RLT

 

Kako izgleda terapija u praksi?


Radioligandna terapija se provodi u specijaliziranim centrima nuklearne medicine, najčešće u bolničkim uvjetima. Pacijent prima lijek putem infuzije, nakon čega ostaje nekoliko sati (ili do idućeg dana) u izolaciji zbog niske razine radioaktivnosti (Slika 2).


Terapija se obično provodi u višekratnim ciklusima – najčešće 3 do 6, u razmaku od nekoliko tjedana. Nakon svakog ciklusa prati se odgovor bolesti putem laboratorijskih nalaza i slikovnih metoda (npr. PET/CT).

 

rlt lu-177
Slika 2. Radioligandna terapija – put kroz krvotok do tumora.

Jesu li nuspojave blage?


U usporedbi s klasičnom kemoterapijom, radioligandna terapija ima manje izražene nuspojave. Najčešće su to:

  • Umor

  • Blage mučnine

  • Privremeni pad krvnih stanica (leukocita, trombocita)

  • Suhoća usta (osobito kod PSMA terapije, jer žlijezde slinovnice izražavaju PSMA)

Ozbiljnije nuspojave su rijetke, ali se pažljivo prati funkcija bubrega i koštane srži tijekom liječenja.

 

Iskustva pacijenata


Gospodin Marc (64), obolio od metastatskog raka prostate, podijelio je svoje iskustvo na internetu: “Nakon tri ciklusa Lutecija, tumorske vrijednosti su mi pale više nego ikad dosad. Osjećam se bolje, energičnije i nisam imao jačih nuspojava. Već sam bio izgubio nadu, a sad opet planiram ljetovanje.”


Slična iskustva bilježe i pacijenti s neuroendokrinim tumorima, koji često ističu poboljšanje apetita, energije i smanjenje boli već nakon prvih ciklusa terapije. Važno je napomenuti da pacijent mora imati pozitivan PET nalaz (DOTATATE ili PSMA) i ispunjavati određene kriterije. Liječnici specijalisti odlučuju o prikladnosti terapije u sklopu multidisciplinarnog onkološkog tima.

 

Što donosi budućnost?


Radioligandna terapija je tek na početku svoga razvoja. Istražuju se novi ciljevi (receptori) i novi radionuklidi, uključujući aktinij-225, koji emitira alfa čestice s još snažnijim lokalnim učinkom. U tijeku su ispitivanja za:

  • Rak dojke (HER2 pozitivni)

  • Glioblastom

  • Karcinom mokraćnog mjehura

  • Limfom

Također se istražuje kombinacija RLT-a s imunoterapijom, čime bi se dodatno pojačala učinkovitost.

 

Zaključno


Radioligandna terapija predstavlja novo poglavlje u liječenju onkoloških bolesti. Spojila je molekularnu preciznost s terapijskom snagom radioaktivnog zračenja – ciljano, učinkovito i s minimalnim nuspojavama. Za dio pacijenata kojima su druge opcije iscrpljene, RLT donosi novu nadu i stvarnu kliničku korist. U nekim slučajevima, upravo ona može biti ključna promjena na putu liječenja.



Povezani članci:


Potrebno Vam je više informacija o ovoj temi? Kontaktirajte nas.

Komentarji

Ocena 0 od 5 zvezdic.
Ni še ocen

Dodaj oceno
  • facebook
  • instagram
  • YouTube

©2020 - 2025 Onkologija.net.

Sva prava pridržana.

Pretplatite se na novosti

bottom of page